Pracownia artystyczna - przestrzeń kultury, sztuki i rozwoju.
Sztuki plastyczne i muzyka etniczna
O pracowni
Z przyjemnością ogłaszamy otwarcie Pracowni Artystycznej. Wraz z mężem Grzegorzem Stadnik “Etnokultura” zapraszamy do magicznego miejsca, gdzie spotykają się pasjonaci sztuki i kultury! Jest to przestrzeń kultury i sztuki dla każdego gdzie będzie można wziąć udział w warsztatach kreatywnych, muzycznych lub wpaść po prostu na kawę i poeksperymetować z materią. Nasza pracownia to nie tylko przestrzeń twórcza, ale także miejsce inspiracji, gdzie każdy może odkryć swoje artystyczne możliwości. Zapraszamy serdecznie na nasze warsztaty kreatywne, które obejmują szeroki zakres dziedzin plastycznych oraz muzycznych. W naszym repertuarze znajdziesz zajęcia kreatywne – plastyczne, warsztaty z akwarelą, grafiką warsztatową, gdzie poprzez barwy i formy możesz wyrazić swoją wyobraźnię i uczucia. Ponadto oferujemy również warsztaty oparte na terapii sztuką, które pozwalają na głębsze zrozumienie siebie poprzez działanie artystyczne. Znajdź na s na FB lub Instagramie.
Dla miłośników muzyki proponujemy warsztaty muzyczne, podczas których będziesz miał okazję nauczyć się gry na instrumentach afrykańskich, takich jak djembe, bębny czy przeszkadzajki. Ta ekscytująca podróż po dźwiękach Afryki na pewno otworzy przed Tobą zupełnie nowe horyzonty muzyczne, a na pewno zadziała odprężająco na ciało. Dodatkowo, nasze warsztaty kreatywne stanowią wyjątkową podróż w poszukiwaniu drogi do siebie, z dala od presji perfekcjonizmu i współczesnej pogoni. W naszej Pracowni Artystycznej stawiamy na proces twórczy, na eksplorację własnych uczuć i myśli poprzez sztukę. Tutaj nie ma miejsca na ocenianie czy porównywanie się z innymi – każdy jest mile widziany dokładnie taki, jaki jest, bez względu na swoje umiejętności czy doświadczenie.
Wierzymy, że sztuka powinna być okrywaniem siebie, znalezieniem swojej przestrzeni i oddechu, miejscem wolności i wyrazu, gdzie każdy może odnaleźć swoje własne unikalne głosy i sposoby wyrażania się. Nasze warsztaty są nie tylko o opanowywaniu technik artystycznych, ale przede wszystkim o odkrywaniu siebie poprzez twórcze działanie.
Zapraszamy Cię do naszej Pracowni Artystycznej, gdzie przy kawce lub herbacie możesz odnaleźć spokój, akceptację i inspirację do tworzenia bez presji i ograniczeń.
Więcej informacji o nas znajdziesz poniżej.
Aby zobaczyć aktualne wydarzenia i warsztaty w pracowni wejdź na podstronę “warsztaty kreatywne”.
Warsztaty plastyczne
Zapraszam na warsztaty kreatywne dla dorosłych i dla dzieci. Nie trzeba być posiadaczem tzw. “talentu” bo u mnie na zajęciach nie ma szlifowania umiejętności warsztatowych (chyba, że ktoś ma taką chęć) ale odkrywanie swojej własnej ekspresji. Jeśli czujesz wewnętrznie, że “ciągnie” Cię do manualnych eksperymentów i podoba Ci się jak inni malują, ciągnie Cię do osób twórczych to czas najwyższy przyznać się przed sobą, że “masz to w sobie” i te warsztaty kreatywne są dla Ciebie.
Moje warsztaty dalekie są od szkolnych reguł, którymi większości z nas zblokowano kiedyś dziecięcą radość ze spontanicznego doświadczania. Na moim warsztacie nie ma ocen, nie ma reguł, nie ma zasady “ładniości” – czyli to co robicie, robicie dla własnej przyjemności, czucia siebie, doświadczania radości z ekspresji przy pomocy koloru, kreski, plamy. Tutaj bawimy się w eksperymentowanie pozostawiając chęć kontroli i perfekcjonizm za drzwiami. Na wybranych warsztatach praktykuję metody inspirowane arteterapią. Pozwalają one wydobyć za pomocą działań twórczych to co ważne a trudne do wypowiedzenia, to co kotłuje się gdzieś głęboko w sercu, pozwalając odszukać siebie w całym zgiełku codzienności, wielu bodźców, które zwłaszcza dla dzieci są bardzo inwazyjne.
Na zajęciach wytłumaczę Ci jakie możliwości daje akwarela, tusz, węgiel i inne techniki, co można z nimi zrobić i z jakim efektem. Połączymy również techniki. Będziemy “zatuszowywać” rzeczywistość, kreślić intuicyjne obrazy patykiem, piórkiem i co tylko wpadnie w ręce itd. Malując równolegle z Tobą, będę służyła radą, przykładami i pomogę Ci puścić wodze fantazji.
Droga do siebie
Jeśli zatem masz ochotę poszerzyć swoje horyzonty, nabyć nowe umiejętności, pobudzić swoją kreatywność i swoje wewnętrzne dziecko oraz nauczyć się malować wyjątkowe – bo Twoje – obrazy, to zapraszam na cykle warsztatowe. Podążymy razem wspólną drogą, w podróż do siebie. Będziemy poszukiwaczami ciekawych historii i obrazów w świecie wyobraźni. Będziemy stwarzać nowe światy. Jeśli chcesz przeżyć przygodę w podróży do siebie zapraszam na warsztaty. Na tej stronie znajdziesz oferty warsztatów dla dorosłych i dla dzieci. Tych, którzy chcą się porozwijać nie tylko twórczo, zapraszam na warsztaty w oparciu a terapię sztuką gdzie połączymy ze sobą dziedziny plastyczne, muzykę, taniec, inspirujące rozmowy i relaks.
Warsztaty muzyczne
Autor projektu „EtnoKultura” – Grzegorz, prowadzi warsztaty etnomuzykologiczne, ze szczególnym naciskiem na naukę tradycyjnych rytmów, kultury plemion, oraz na walor prozdrowotny tej aktywności.
Instrumenty muzyczne wykorzystywane na zajęciach:
— bębny w kształcie kielicha: drewniane djembé z membraną ze skóry koziej, metalowa darbuka z membraną z tworzywa sztucznego (tradycyjnie byłaby to darbuka ceramiczna lub drewniana z membraną ze skóry rybiej lub koziej),
— bębny w kształcie walca: drewniane dunduny z dwoma membranami (obustronne) ze skóry krowiej:
— największy dundunba (basy, tworzy uzupełnienie),
— średni sangban (tony zwykłe i tłumione; tworzy fundament rytmiczny),
— najmniejszy kensedeni (inaczej kenkeni; soprany lub slapy; często tworzy klucz dla wszystkich trzech bębnów basowych, zwłaszcza w rytmach do tańców męskich i kobiecych),
— bębny typu conga w kształcie beczki z drewnianym korpusem i membraną ze skóry krowiej: tumba (dużego rozmiaru, bardziej basowa), conga (średniego rozmiaru, środkowe tony),
— bębny szczelinowe krin z wydrążonego pnia drzewa,
— ksylofon: drewniany balafon z tykwami – pudłami rezonansowymi,
— łuk muzyczny: berimbau z gałęzi drzewa biriba i z jedną struną,
— harfa typu kora lub ngoni,
— grzechotki, caxixi, klawesyny, claves, inne „przeszkadzajki”.
Prowadził cykliczne warsztaty dla osób chętnych w dowolnym wieku w ramach „Ogólnopolskich dni djembé” w Krakowie. Organizował i prowadził zajęcia dla młodzieży z traumami, dla najmłodszych dzieci, oraz dla dorosłych, w tym dla osób starszych.
Instruktor prowadził cykliczne warsztaty dla osób chętnych w dowolnym wieku w ramach „Ogólnopolskich dni djembé” w Krakowie, a także zajęcia dla młodzieży z traumami, dla najmłodszych dzieci, dla dorosłych i dla osób starszych. Wolontaryjnie zastępował też czasem innych instruktorów podczas ich nieobecności.
Wykorzystywane narzędzia wspomagające naukę:
— tablica i kreda,
— notatki papierowe, zeszyty, długopis, ołówek,
— wydruki nut, inne notacje muzyczne,
— książki edukacyjne w temacie,
— książki beletrystyczne podróżnicze i popularnonaukowe,
— nagrania audio i wideo,
— bazy danych na portalu internetowym,
— aplikacja mobilna,
— media społecznościowe.
Nauczane rytmy, pieśni i kultura grup etnicznych pochodzących:
— z Afryki Zachodniej (Gwinei, Mali, Wybrzeża Kości Słoniowej, Burkina Faso), od ludów Mandinga, Malinke, Bambara, Susu, Baga, Landuma, Fula, Soninke, Kasonke, Guerze, Toma, Mano, itd.
— z Polinezji (Tahiti),
— z Bałkanów, Turcji, Grecji,
— z Egiptu, krajów arabskich, Iranu/Persji,
— z Polski,
Elemety kulturowe nauczane poza rytmami muzycznymi:
— tradycyjne pieśni,
— święta, rytuały, zwyczaje poszczególnych ludów,
— wyrażenia i zwroty z języków naturalnych,
— tradycyjna wokaliza rytmiczna.
PROWADZĄCY...czyli parę słów o nas:
Od prawie 20 lat jestem grafikiem, plastykiem, ilustratorem z wykształcenia, doświadczenia i pasji (Akademia Sztuk Pięknych, 2letnie Studium Pedagogiczne, studia podyplomowe – Arteterapia). Swoją pasją staram się zarażać na zajęciach plastycznych prowadzonych w różnych placówkach. Prowadziłam dotąd zajęcia dla osób w różnym wieku – od maluszków trzyletnich, dumnych ośmiolatków, zbuntowanych nastolatków po osoby dorosłe, a także niepełnosprawne.
Prowadzę lub prowadziłam warsztaty w kilku klubach dla rodziców z dziećmi do lat 3, w klubie osiedlowym K2O, Bożym Młynie dla Stowarzyszenia Latarnia, Pracowni Arteterapii i Psychoterapii Jan Szymula, Szkole Podstawowej Academos, LO Zakonu Pijarów, Fundacji im. Brata Alberta, Klubie Kultury Aneks. Brałam udział w projektach kulturalnych takich jak “Sztuka do rzeczy” lub “Skarby Małopolski”.
Jeśli ciekawi Cię kim jestem i co robię, zapraszam do zakładki “O mnie”, “O mojej galerii” oraz na fanpage na FB, od którego to wszystko się zaczęło.
Jeśli chcesz widzieć powiadomienia o nowych warsztatach, obserwuj mój profil na instagramie i facebooku. Tam zazwyczaj pojawiają się zajawki.
Instruktor gra na bębnach tradycyjnych oraz etnicznych instrumentach muzycznych od ponad dekady. Posiada certyfikat nauczyciela bębnienia na afrykańskich bębnach djembé i dundun. Odbył dwie podróże do Afryki, w latach 2011 i 2012. Pobierał nauki od takich mistrzów, jak Mamady Keïta (1950-2021), Famoudou Konaté (1940-), Mansa Camio (1954-), Sidiki Camara (1969-), Mouctar Touré, a także od młodszej generacji djembéfolaw, w tym od Thomasa Gueï, Harouny Dembélé, Adama „Bilourou” Dembélé, Sidiki Dembélé, „Petit” Adama Diarra, Babary Bangoury i wielu innych. Pierwsze szlify zdobywał pod okiem doświadczonych nauczycieli z Krakowa, Warszawy, Łodzi, Opola, Wrocławia, Czech, Australii. Uczył się także pieśni afrykańskich, mowy i kultury różnych grup etnicznych. Poza bębnami djembé i dundun gra na kongach, drewnianych bongosach, krinie, balafonie, berimbau, itp. Pobierał także nauki tradyjnego śpiewu polskiego oraz tańców polskich i afrykańskich. Uczy podstaw oraz bardziej zaawansowanych technik wydobywania dźwięku i wokalizy rytmicznej, tradycyjnych rytmów oraz kultury plemion.
Przez lata zdobywał wiedzę w temacie antropologii kulturowej, etnografii, muzykoterapii. Prowadził cykliczne warsztaty dla osób chętnych w dowolnym wieku w ramach „Ogólnopolskich dni djembé” w Krakowie. Organizował i prowadził zajęcia dla młodzieży z traumami, dla najmłodszych dzieci, oraz dla dorosłych, w tym dla osób starszych. Prowadził zapiski rytmów i wiedzy o kulturach tradycyjnych. Tworzy portal internetowy EtnoKultura.pl oraz aplikację internetową i profile na mediach społecznościowych.
Więcej informacji na stronie “Etnokultura”